Страховой рейтинг Insurance TOP журнал. Рейтинг страховых компаний Украины. Страхование
Журнал Страховой рейтинг Insurance TOP. Рейтинг страховых компаний Украины

Журнал «Insurance TОР» — єдине відкрите джерело інформації на ринку страхування, яке базується на офіційній статистиці страхових компаній та щокварталу публікує рейтинги ризикових та лайфових страховиків України у розрізі регіонів та видів страхування.

Купити друкований номер журналу Insurance TOP з рейтингами:
e-mail: [email protected]
Моб/Viber: +38(096)326-73-63


Global Insurance & InsurTechs Rankings

Система охорони здоров'я та медичного страхування Швеції


Національна система охорони здоров'я Швеції вважається однією з найкращих у світі і продовжує вдосконалюватись завдяки інноваційним рішенням та інвестиціям у новітні технології. Згідно зі звітом Всесвітньої організації охорони здоров'я , Швеція посідає 23 місце у світовому рейтингу країн з функціональності та розвитку систем охорони здоров'я.

У країні досить високі показники тривалості життя: 79 років для чоловіків, 83 роки для жінок, а також один із найнижчих показників смертності немовлят у Європі, в середньому 3 випадки на 100 000 народжених дітей. Крім того, у Швеції найвищий показник лікарів на душу населення серед країн Європейського Союзу: 3,3 на 1000 чоловік.

Шведська дилема: чи може Швеція як і раніше забезпечувати високий рівень всеосяжної охорони здоров'я для всіх, незалежно від платоспроможності (тобто, проводити політику солідарності) чи варто зважитися на введення все зростаючих обмежень на витрати по охороні здоров'я і наданню послуг (тобто, на проведення політики стримування вартості).

Дослідження тенденцій в організації охорони здоров'я Швеції, показали, що для нормальної роботи шведської системи необхідне внесення змін до складу персоналу і наданих послуг; інтеграція охорони здоров'я і соціального обслуговування літніх громадян; впровадження конкуренції між постачальниками послуг; встановлення пріоритетів у лікуванні і заохочення приватного сектора.

Шведам вдалося досягти великих успіхів у стримуванні витрат і не тільки за допомогою ринкових механізмів, але і завдяки урядовому контролю над бюджетом і скороченням послуг. Більш того, створюється враження, що зміна системи може вплинути на рівний доступ до послуг.

Національна система охорони здоров'я Швеції фінансується за рахунок податків , що надходять до бюджетів місцевих органів влади на рівні округів та муніципалітетів.

Швеція щорічно інвестує близько 9% свого ВВП у охорону здоров'я. Завдяки високій якості медичних послуг, що надаються в рамках системи охорони здоров'я Швеції, лише невелика частина населення країни (близько 10%) додатково оформляють поліс приватного медичного страхування.

Громадяни Європейського союзу, Європейського економічного простору та особи, які мають європейську карту медичного страхування ( EHIC ), також мають доступ до національної системи охорони здоров'я Швеції. Вони мають право на ті ж пільги, що й громадяни Швеції, згідно з взаємними угодами в галузі охорони здоров'я.

...............................

Програма державного медичного страхування Швеції

Медичне обслуговування в Швеції надається на безоплатній або субсидованій основі всім особам, які постійно (більше 1 року) проживають на території країни.

Для отримання доступу до Національної системи охорони здоров'я необхідно:

Оформити посвідку на проживання у Швеції; Отримати свідоцтво ІПН ( personnummer ) у місцевому відділенні податкової служби Швеції ( Skatterverket ); Звернутися із заявою про реєстрацію в національній системі охорони здоров'я до найближчого відділення фонду соціального страхування.

В рамках державної програми медичного страхування Швеції покриваються витрати, пов'язані з:

госпіталізацією; Амбулаторне лікування; Придбанням рецептурних препаратів; Стоматологічне обслуговування (віком до 20 років); Профілактичними медичними послугами (планові медичні огляди); Спеціалізовані медичні послуги для осіб з обмеженими можливостями; реабілітацією; Догляд за пацієнтом вдома; Транспортуванням пацієнта до медичного закладу.

Лікарі загальної практики та фахівці

Лікарі загальної практики проводять планові медичні огляди, призначають лікування, за потреби направляють пацієнта до лікаря-фахівця. Для первинного відвідування лікаря загальної практики слід попередньо зареєструватися в місцевому державному медичному центрі (vårdcentraler).

Зареєструватись можна у будь-якого обраного лікаря, попередньо переконавшись, що він веде прийом у рамках державної програми медичного страхування. Протягом 7 днів після звернення пацієнт може потрапити до прийому. Вартість послуг лікарів загальної практики та спеціалістів варіюється в залежності від регіону проживання.

Одне відвідування лікаря загальної практики коштуватиме 100-200 шведських крон , відвідування спеціаліста – до 400 крон. Вартість перебування у лікарні становить близько 120 шведських крон на добу, протягом перших 10 днів, далі – до 60 крон на добу.

Для відвідування спеціаліста в рамках державної програми медичного страхування потрібний напрямок лікаря загальної практики. При цьому час очікування прийому може бути досить тривалим – до 90 днів.

Відвідати спеціаліста, що приватно практикує, можна в будь-який зручний час без направлення терапевта.

Дитяча охорона здоров'я у Швеції

Усі діти у Швеції мають доступ до безкоштовного медичного обслуговування у рамках державної програми медичного страхування. На регулярній основі здійснюється перевірка зору, імунізація, медичні огляди, стоматологічні огляди, лікування. Залежно від регіону проживання вік, до досягнення якого медичне обслуговування надається на безоплатній основі, становить 20-25 років. Для дітей віком до 5 років передбачено планове обстеження розвитку , яке проводиться у дитячому оздоровчому центрі ( Barnavardscentralen ). У рамках планових оглядів визначається вага, зростання дитини, інші показники фізичного та психічного розвитку. Також у дитячому центрі відбувається вакцинація.

................................

Важливим компонентом шведської соціальної держави є система охорони здоров'я та медичного страхування. Зміни у соціальній політиці країни не оминули її стороною, що виявилося у спробах реформування. Загалом у 90-ті роки у Швеції було проведено 5 реформ охорони здоров'я, основна мета яких – підвищення його ефективності та якості медичних послуг. В даний час шведська система охорони здоров'я є успішним прикладом бюджетної моделі, побудованої на принципі децентралізації.

Поряд із цим система медичного страхування передбачає виплату допомоги через хворобу, допомогу з реабілітації та доплати на придбання допоміжних коштів.

Система медичного страхування в Швеції включає наступні компоненти:
страхування через хворобу, стоматологічне страхування та допомогу батькам через хворобу.

Характерною особливістю шведської системи охорони здоров'я є те, що на відміну від інших систем медичного забезпечення, які мають централізований характер і організовані як великі національні системи (наприклад, як англійська система медичного забезпечення), система медичного забезпечення у Швеції має децентралізований характер і покладена на 23 окружні ради - ландстингу (landsting), і навіть на органи дрібніших територіальних утворень - муніципалітети (kommuner) у кількості 289 одиниць.

Усі ці органи відповідають за те, щоб кожен мешканець відповідної галузі мав вільний доступ до медичного обслуговування. Кожна окружна рада є незалежним регіональним органом, члени якого обираються на місцевих виборах, та який має право справляти прибутковий податок з мешканців у межах кордонів області.

Гонорари, що виплачуються пацієнтами лікарям, включають не тільки відвідування лікаря (незалежно від того, чи є лікар державним або приватним), а й виписку рецепту та лікарняного листа для отримання допомоги з хвороби, дослідження, на які направляється пацієнт, лікування з використанням медичної техніки, а також направлення до фахівця, але без оплати першого відвідування.

Інша схема надання медичних послуг діє щодо стаціонарного лікування.У цьому випадку витрати на лікування в лікарні оплачуються місцевою касою соціального страхування і можуть змінюватись від 50 до 2000 крон (приблизно від 5 до 220 євро) на день. Максимальний термін лікування, що оплачується, в лікарні обмежується двома роками.

Крім медичних послуг, що надаються застрахованим особам, у рамках системи медичного страхування передбачається також низка компенсацій, до яких, зокрема, відноситься компенсація дорожніх витрат для поїздки до медичного закладу (дешевий тариф), компенсація витрат на купівлю ліків (понад певну суму), а для хронічних хворих та хвороб, що загрожують життю, така компенсація надається для повного покриття всіх витрат.

Плата, встановлена ​​у разі госпіталізації, має перевищувати 9 євро на день. Пенсіонери платять за лікарняне утримання стільки ж, скільки і всі інші з тією різницею, що відповідна сума утримується на підставі їх пенсій. У тому випадку, якщо особа, яка звернулася до лікаря, не є мешканцем області, окружна рада стягує з неї повну вартість послуг. Однак часто ці витрати бере на себе іншу окружну раду чи страховий фонд відповідної іноземної держави.

Фінансування шведської системи медичного забезпечення, таким чином, здійснюється здебільшого з прибуткових податків, що стягуються на рівні округів (72%), державних трансфертів (13%), у незначному обсязі - внесків охоплених медичним страхуванням осіб (3,4%), а також із загального фонду медичного страхування у розмірі 1,7% окружна рада стягує з нього повну вартість послуг. Однак часто ці витрати бере на себе іншу окружну раду чи страховий фонд відповідної іноземної держави.

.........................

Участь у системі медичного страхування дає право на отримання допомоги по хворобі - компенсації, що виплачується за втрату доходу внаслідок хвороби чи травми. Дня отримання повної допомоги (розмір якої визначається сумою доходу) необхідне сповіщення місцевої каси соціального страхування. Як правило, повна допомога становить 90% від заробітної плати і так само, як і інші форми доходів (у тому числі соціального характеру), оподатковується. Цікавим моментом можна вважати те, що на відміну від системи пенсійного страхування, універсальність якої дає право на отримання пенсії всіма жителями країни незалежно від рівня їх доходів, для виплати допомоги через хворобу законом передбачено межу в доходах, перевищення якої понад 7,5 базової суми не дає права на отримання допомоги (зрозуміло, це положення шведського соціального законодавства можна як порушення принципу універсальності соціального страхування, притаманного шведської системи).

Крім загальних посібників з хвороби, система медичного страхування передбачає також допомогу батькам з непрацездатності у зв'язку з хворобою дітей., яке виплачується у разі, якщо за хвороби дитини до 12 років у сім'ї з кількома дітьми мати перебуває в очікуванні ще однієї дитини, а батько залишається вдома. У цьому випадку допомога через хворобу виплачується батькові, який здійснює догляд за дитиною. Термін виплати допомоги обмежений не нормами соціального законодавства, а тривалістю хвороби дитини. Кожен із батьків має право на допомогу по хворобі дитини віком до 12 років строком до 60 днів на рік, а від 12 до 16 років - за висновком лікаря. Передбачається варіант неповної зайнятості на робочому місці (з 8 до 6 години на день) з відповідним зниженням заробітної плати. У середньому цією послугою в рамках системи медстрахування користуються як батьки, так і матері від 6 до 7 днів на рік.

На закінчення слід зазначити, що поряд із системою державного медичного страхування у Швеції існує невеликий сектор добровільного (приватного) медичного страхування, частка якого у загальній структурі видатків охорони здоров'я не перевищує 2,5%. Така мала частка приватного медичного страхування (порівняно з іншими країнами ЄС) пояснюється, перш за все, труднощами зниження витрат для приватних страхових компаній, які викликані високим рівнем оподаткування в цій галузі.