Страховой рейтинг Insurance TOP журнал. Рейтинг страховых компаний Украины. Страхование
Журнал Страховой рейтинг Insurance TOP. Рейтинг страховых компаний Украины

Журнал «Insurance TОР» — єдине відкрите джерело інформації на ринку страхування, яке базується на офіційній статистиці страхових компаній та щокварталу публікує рейтинги ризикових та лайфових страховиків України у розрізі регіонів та видів страхування.

Купити друкований номер журналу Insurance TOP з рейтингами:
e-mail: [email protected]
Моб/Viber: +38(096)326-73-63


Global Insurance & InsurTechs Rankings

Соціальне страхування у Швеції. Особливості шведської системи медстрахування


Національна система соціального страхування - загальна й обов’язкова для всього населення країни. Особливо медичне та стоматологічне страхування і його невід’ємною частиною. Управління всією системою здійснюється 26 регіональними бюро соціального страхування.

Однією з особливостей шведської системи страхування являється передача застрахованими до страховиків своїх юридичних прав по питанням медичного страхування.

Швеція має один з найвищих життєвих рівнів у світі. Всезагальне обов’язкове медичне страхування було введено в 1955 році і обіймало всіх громадян віком до 16 років.

У Швеції проект закону про соціальне страхування робітників був внесений у риксдаг у 1883 р., але не був прийнятий. У 1907 р. урядом Швеції була створена спеціальна комісія, у результаті діяльності якої 21 травня 1913 р. риксдагом був прийнятий "Закон про обов'язкове страхування на випадок хвороби, інвалідності, старості". За цим законом обов'язково повинні були страхуватися усі шведські громадяни віком від 16 до 66 років.

Страхування здійснювалося з єдиною метою - забезпечити кожного 67-річного громадянина, а також при втраті працездатності (тимчасовій чи постійній) грошовою допомогою з коштів, отриманих шляхом внесення внесків страхувальників і дотацій від громад і держави.

Майже в цей період відбувалося реформування законів про соціальне страхування в Австрії, Бельгії, Швейцарії, Норвегії, Португалії та інших країнах, де законодавча влада тією чи іншою мірою регламентувала суспільно-економічні відносини в державі.

Особливу увагу вітчизняних дослідників привертає так звана скандинавська модель соціального захисту населення (Швеція, Норвегія, Фінляндія). Соціальне забезпечення як інститут соціального захисту використовується в цих країнах більшому обсязі, ніж в інших європейських державах. У скандинавських країнах переважає державна модель організації соціального захисту населення. Як правило, поняття "соціальний захист" у цих країнах трансформовано на поняття "соціального добробуту". Ця модель включає обов'язкову соціальну політику, регульований державою рівень доходів, а також зрівняльний, загальний характер соціальних пільг та допомоги. Незважаючи на схожі риси, скандинавські країни дещо відрізняються за характером та організаційними формами реалізації соціальної політики.

Соціальне страхування становить основний елемент шведської системи соціального захисту. Державне страхове управління перебуває під юрисдикцією Міністерства охорони здоров'я та соціальних справ та відповідає за систему загального страхування. В даний час вся система соціального захисту населення в Швеції регулюється Законом про загальне страхування (1962), який передбачає три типи страхування: систему страхування по хворобі та страхування батьків; систему народних пенсій; систему додаткових пенсій.

Усі постійно проживаючі у Швеції (шведській та іншій національності) віком від 16 років і старші зареєстровані в одній із 26 місцевих контор соціального страхування.

..............................

Системи страхування через хворобу та страхування батьків включають такі види страхування: обов'язкове медичне, стоматологічне, посібники батькам, посібник з хвороби.

Обов'язкове медичне страхування охоплює різні виплати у зв'язку з відвідинами лікаря, стоматолога, лікуванням у лікарні тощо. Як правило, ці витрати безпосередньо оплачуються конторою соціального страхування медичній установі або особі, яка відповідає за лікування. Зазвичай пацієнт сплачує лише невелику суму за консультацію. Загальний тариф застосовується до державних амбулаторних послуг. Наприкінці 80-х років. XX ст. пацієнт платив 60 крон (90 крон за виклик лікаря додому) у поліклініці, а лікар отримував від неї повну зарплату. Відвідування приватних лікарів відшкодовується дещо по-іншому. Пацієнт платить свої 60 крон за кожне відвідування, а решту гонорару лікар отримує із національної системи охорони здоров'я.

Наразі структура компенсацій змінилася. Держава тепер субсидує витрати поліклінік виходячи не з числа відвідувань, а в пропорції до жителів регіону. Пацієнти платять не лише за відвідування лікаря, а й за виписку рецептів, лікарняного, лабораторні дослідження.

Витрати на лікування в лікарні через хворобу або у зв'язку з народженням дитини оплачуються безпосередньо місцевою конторою соціального страхування. Пацієнт не платить нічого за лікування у лікарні міста, де він мешкає. Максимальний термін лікування в лікарні – 2 роки. Застрахована особа, яка відвідала медичний заклад, має право на компенсацію дорожніх витрат, компенсується також купівля ліків для хронічних хворих повністю, для решти – частково.

Стоматологічний страхування є частиною обов'язкової системи страхування здоров'я. Воно охоплює застрахованих понад 20 років. За законом стоматологічна допомога дітям та молоді до 20 років надається безкоштовно, причому як державними, так і приватними дантистами. Стоматологічна допомога дорослому пацієнту коштує дорого. Зазвичай платить 60% за послуги, якщо вони не перевищують 3 тис. крон за курс. Зубний лікар безпосередньо отримує відшкодування за решту місцевої контори соціального страхування.

Допомога з хвороби - компенсація, що виплачується за втрату доходу через хворобу або травму. Воно становить до 90% отримуваного доходу та оподатковується. Для отримання допомоги необхідно повідомити про хворобу місцеву контору соціального страхування. Перебування у лікарні скорочує допомогу до однієї третини його розміру. При народженні дитини система страхування батьків забезпечує допомогу їм протягом 12 місяців. Жінка під час вагітності може отримувати 50 днів до народження дитини допомогу з материнства. Після народження дитини батьки самі визначають, як поділити оплачувану відпустку між собою. Цим користується кожен п'ятий батько у Швеції. Крім того, батьки мають право бути відсутнім 10 днів на роботі після народження дитини.

Батьки, які змушені залишатися вдома для догляду за дітьми до 12 років, мають право на отримання допомоги, якщо дитина хворіє, якщо мати перебуває в лікарні в очікуванні ще одного, а батько залишається вдома з дітьми, якщо дитина відвідує лікаря, то батько, що супроводжує, отримує допомогу. У середньому, як батьки, так і матері залишаються з цих причин вдома по 6–7 днів на рік. Кожен з батьків має право на допомогу по хворобі дитини терміном до 60 днів на рік на кожну дитину. Батьки, які мають дітей віком до 8 років, можуть скоротити тривалість робочого дня з 8 до 6 годин зі зниженням зарплати.

.............................

Система соціального забезпечення Швеції

Усі працюючі за наймом у Швеції мають право на 25-денну відпустку незалежно від віку та форми найму. Існує різниця між правом на відпустку та правом на компенсацію. Компенсація на період відпустки розраховується в залежності від того, коли протягом року вас найняли на роботу. Таким чином, у деяких випадках відпустка може не сплачуватись. Відпустка призначена для відпочинку та відновлення сил.

Якщо вам потрібна перерва у працевлаштуванні, і ви бажаєте зайнятися іншим видом діяльності, ви можете попросити свого роботодавця надати вам відпустку за свій рахунок (tjänstledig). Можливо, ви плануєте вчитися, хочете спробувати себе в іншій професії або відкрити свій бізнес, або вам потрібна відпустка по догляду за близьким родичем. Після закінчення відпустки за власний рахунок ви маєте право повернутися до своєї роботи на колишніх умовах.

Якщо ви хочете піти у відпустку власним коштом, уточніть у свого роботодавця або у своїй профспілці, які умови діють у вашому випадку.

Якщо ви захворіли під час працевлаштування, ви повинні повідомити про це свого роботодавця. Перший день вашої хвороби (karensdag) не оплачується. З 2 по 14 день хвороби роботодавець виплачує вам компенсацію на період тимчасової непрацездатності через хворобу (sjuklön). Розмір зазначеної компенсації складає 80 відсотків вашої заробітної плати. Якщо ваша тимчасова непрацездатність через хворобу триває більше 14 днів, то подальшою виплатою зазначеної компенсації займається Шведське управління соціального страхування (Försäkringskassan).

Якщо ви захворіли під час працевлаштування, ви повинні повідомити про це свого роботодавця. Перший день вашої хвороби (karensdag) не оплачується. З 2 по 14 день хвороби роботодавець виплачує вам компенсацію на період тимчасової непрацездатності через хворобу (sjuklön). Розмір зазначеної компенсації складає 80 відсотків вашої заробітної плати. Якщо ваша тимчасова непрацездатність через хворобу триває більше 14 днів, то подальшою виплатою зазначеної компенсації займається Шведське управління соціального страхування (Försäkringskassan).

Якщо захворіла ваша дитина, ви маєте право на тимчасове звільнення від роботи та на тимчасову допомогу з догляду за дитиною (tillfällig föräldrapenning) до досягнення нею віку 12 років. Розмір допомоги становить 80 відсотків вашого місячного прибутку. У повсякденній мові догляд за дитиною, що захворіла, називають «vab» (скорочення від vård av barn). І матері, і батьки мають право взяти вихідний для догляду за дитиною.

Пенсія - це кошти, на які ви житимете після того, як закінчите працювати. Найчастіше пенсія складається з трьох частин: загальна пенсія (allmän pension), пенсія за вислугу років (tjänstepension) та пенсійні накопичення (за їх наявності). Якщо ви йдете у відпустку для догляду за дитиною, це може вплинути на ваші доходи та розмір пенсії. Загальна пенсія — державна пенсія, відповідальність яку несе Шведське пенсійне управління (Pensionsmyndigheten). Ви маєте право вийти на пенсію у віці 62 років, але можете також продовжувати працювати до 68 років.