Страховой рейтинг Insurance TOP журнал. Рейтинг страховых компаний Украины. Страхование
Журнал Страховой рейтинг Insurance TOP. Рейтинг страховых компаний Украины

Журнал «Insurance TОР» — єдине відкрите джерело інформації на ринку страхування, яке базується на офіційній статистиці страхових компаній та щокварталу публікує рейтинги ризикових та лайфових страховиків України у розрізі регіонів та видів страхування.

Купити друкований номер журналу Insurance TOP з рейтингами:
e-mail: [email protected]
Моб/Viber: +38(096)326-73-63


Global Insurance & InsurTechs Rankings

Страхування життя в Бельгії


На ринку Європи діє приблизно 5300 компаній. Близько 75 % страхових компаній є національними операторами ринків, 22 % - відділеннями європейських компаній, З % - відділеннями інших компаній. На більшості ринків на частку національних операторів припадає більш ніж 90 % зібраних премій. На перший погляд це свідчить про слабку інтеграцію європейського ринку, але варто враховувати велику географічну розосередженість власників акцій страхових компаній і явні юридичні та фінансові переваги створення місцевих компаній порівняно з відкриттям філій.

На більшості національних ринків страхування життя на частку 15 лідируючих операторів припадає більш як 90 % ринку. Лише на найбільш розвинених ринках, зокрема на ринках Великої Британії, Німеччини та Бельгії, на лідируючих операторів припадає менша частка ринку.

20 перших страхових компаній працюють, головним чином, у Європі, на яку припадає 72 % зібраних премій, на Північну Америку припадає 17 % премій, Азію - 9, інші регіони - 2 %. До п'ятірки найбільших європейських страхових компаній належать "Allianz" (Німеччина), AXA (Бельгія), "Prudential" (Велика Британія), "Generali Group" (Італія), "Aviva" (Велика Британія).

Страхування життя займає домінуючу позицію в бізнесі лідерів європейського страхового ринку. На його частку припадає 73 % чистих премій і 90,5 % чистих технічних резервів. У сегменті страхування життя за розмірами чистих премій лідирують "Prudential" (Велика Британія) - 58 млрд евро, AXA (Бельгія) - 46 млрд, "Allianz" (Німеччина) - 44 млрд евро. Якщо порівнювати чисті технічні резерви, то лідерами будуть AXA - 384 млрд евро, "Allianz" - 349 млрд, "Aviva" (Велика Британія) - 267 млрд евро.

Трійка компаній, що лідирують за показником технічних резервів, є також лідерами за обсягами інвестицій. На їхню частку припадає більше ЗО % інвестицій від загального обсягу інвестицій 20 лідерів європейського страхового ринку. В інших видах страхування трійка лідерів складається з "Allianz" (70 млрд евро), AXA (42 млрд), "Zurich" (40 млрд).

Сьогодні найбільший приріст європейського страхового ринку спостерігається у країнах Східної Європи, що відображає бурхливе зростання економік цих країн. Більше третини страхових премій за видами страхування, іншими ніж страхування життя, припадає на автомобільне страхування. Велику частку також має страхування здоров'я і від нещасних випадків, що свідчить про відповідальний підхід громадян до цих питань. Розвиток майнового страхування насамперед зумовлений зростанням цін на нерухомість у багатьох регіонах. Також лідерами серед видів страхування, відмінного від страхування життя, є страхування цивільної відповідальності та страхування авіа- та морських перевезень [2].

Державне страхування на випадок хвороби і непрацездатності у Бельгії «виросло» з діяльності приватних базових асоціацій взаємодопомоги, які поступово перетворилися на спільні компанії (до речі, статус цих компаній донині визначається законом 1894 року).

Наприкінці 1944 р. у Бельгії було оприлюднено Декрет, який встановив обов’язкове страхування для трудящих і за вимогою влади такі спільні компанії було включено до системи соціального страхування. Однак форма обов’язкової програми страхування затверджена законом лише у 1963 році — відповідно до цього закону програма поділялася на два сектори: сектор грошової компенсації, який забезпечував фінансове відшкодування витрат на соціальне страхування у разі укладання угоди із застрахованим до досягнення ним певного віку, і сектор медичних послуг, який забезпечував по життєве відшкодування. Пізніше з’явився Королівський указ, згідно з яким обов’язковим медичним страхуванням було охоплено й інші групи населення.

Згідно зі згаданим уже законом 1963 року в Бельгії було засновано Національний інститут страхування здоров’я та непрацездатності (INAMI), який функціонує під опікою міністерства соціального страхування. Інститут відповідає за роботу обох секторів програми страхування та пов’язаний з Національними асоціаціями лікарняних кас (їх шість, у т.ч. Фонд медичного страхування Бельгійської залізниці) та Допоміжним фондом страхування здоров’я та непрацездатності, який є державною організацією. Національний інститут страхування здоров’я та непрацездатності управляє системою обов’язкового медичного страхування — він розподіляє плановані бюджети лікарняним касам на відшкодування витрат на надання медичної допомоги застрахованим, розробляє інструкції для страхових товариств і контролює їх виконання.

Премії по страхуванню життя на бельгійському ринку складають 65% від загального обсягу премій страхової індустрії Бельгії.

Обсяг премій по особистому страхуванню життя збільшився на 41,7%. Це пояснюється комерційною політикою обмеженої кількості великих вкладників.

Зароблені премії по особистому страхуванню життя вказують на тенденцію до зростання (4,2%), проте спостерігаються певні зміни щодо послуг, які пропонуються у даному виді страхування. Так надходження по преміях став значною мірою залежати від полісів з одноразовим внеском, ніж від тих, які потребують фіксованих річних внесків.

Таким чином, ринок по страхуванню життя потрапив у більшу залежність від розміру фінансових ринків та фінансових резервів Бельгії.