Страховой рейтинг Insurance TOP журнал. Рейтинг страховых компаний Украины. Страхование
Журнал Страховой рейтинг Insurance TOP. Рейтинг страховых компаний Украины

Журнал «Insurance TОР» — єдине відкрите джерело інформації на ринку страхування, яке базується на офіційній статистиці страхових компаній та щокварталу публікує рейтинги ризикових та лайфових страховиків України у розрізі регіонів та видів страхування.

Купити друкований номер журналу Insurance TOP з рейтингами:
e-mail: [email protected]
Моб/Viber: +38(096)326-73-63


Global Insurance & InsurTechs Rankings

Страховий ринок Туреччини. Підсумки та загальні тенденції розвитку


Загальна сума премій на страховому ринку Туреччини зросла на 70,41% протягом січня-березня 2022 року до 43,1 млрд турецьких лир.

У європейській валюті через зниження курсу турецької ліри щодо євро з 9,77 до 16,29 TRY за 1 євро місцевий страховий ринок збільшився лише на 2,22% до 2,64 млрд євро.

Аналізуючи показники турецького страхового ринку в місцевій валюті, премії з ризикового страхування в першому кварталі 2022 року зросли в номінальному вираженні на 74,17% до 37,3 млрд лир. Премії зі страхування життя зросли на 49,65% дпр до 5,79 млрд лир.

З 60 активних членів TSB компанією, яка здобула найбільший обсяг премії, була державна компанія Turkiye Sigorta з ринком 13,15% та преміями 5,66 мільярдів TRY, за нею йдуть Anadolu Sigorta (частка ринку 9,62%) та Allianz Sigorta (9,25%).

Загальні тенденції розвитку

На страховому ринку Туреччини за останні п’ять років працювало понад 60 страхові компанії і якщо кількість перестраховиків не змінювалась (протягом всього періоду у цій галузі страхування працювало чотири компанії), то кількість страхових компаній, які займаються страхуванням життя, зросла більш ніж на чверть, це говорить про те, що турецькому страховому ринку цей вид страхування стає все більш привабливішим і є найбільш перспективним.

Невелике коливання кількості ризикових страхових компаній говорить про те, що ринок цих страхових послуг вже врегульований і на ньому відбуваються незначні структурні зміни.

Слід зазначити, що Туреччина і дуже небезпечною країною з точки зору сейсмічної активності і це накладає свій відбиток на діяльність страхових компаній та на відношення населення країни до страхування.

Кількість отриманих страхових премій на турецькому страховому ринку постійно зростає, ринок активно розвивається, і якщо на ринках західноєвропейських країн страхування життя перевищує як кількісно так і за темпами росту нон-лайфові види, то на цьому ринку вони зростають більш-менш пропорційно, до того ж кількість страхових премій отриманих зі страхування життя у декілька разів менша. Це говорить про те, що ринку ще і великі можливості для росту (особливо у страхування життя), і Туреччина у сфері страхування поступово наближається до західноєвропейських країн. Єдине, що може завадити цьому процесу це стан економіки самої краіни.

Рівень страхових виплат з видів страхування інших ніж страхування життя в Туреччині становив 62,22%, що і найнижчим показником за 10 років. Пік рівень страхових виплат припав на 1999 рік, тоді він становив 114,27% це пов’язано з виплат кількістю страхових виплат у сфері технічних видів страхування та страхування від пожарів.

Цікавою і динаміка структури капіталу турецьких страхових компаній. Якщо 2020 році найбільшу частку у капіталі страхових компаній займав прибуток, а на другому місці, йшов сплачений статутний капітал, то у 2021 році ці дві складові капіталу були вже майже на одному рівні (за рахунок збільшення статутного капіталу). Цікавим і те, що у Туреччини окрім обов’язкових резервів і і спеціальний резервний фонд для покриття збитків від землетрусу.

В структурі інвестиційного портфелю турецьких страхових компаній найбільшу частку займають облігацій уряду Туреччини (45,57%), довгострокові казначейські облігації займають 9,86% інвестиційного портфелю і це найбільш надійні фінансові інструменти і їх сукупна частка становить 55,43%. Депозити у банках це менш надійні вкладення ніж державні цінні папери, але більш доходні - їх частка складає 16,96% Приблизно однакову частку мають вкладення у акції та нерухомість (7,31% та 7,16% відповідно). В цілому, інвестиційний портфель турецьких та італійських страхових компаній схожі, в обох країнах страховики половину коштів вкладають у державні цінні папери як найбільш надійні фінансові інструменти, а іншу половину у різноманітні більш доходні фінансові інструменти.