Страховой рейтинг Insurance TOP журнал. Рейтинг страховых компаний Украины. Страхование
Журнал Страховой рейтинг Insurance TOP. Рейтинг страховых компаний Украины

Журнал «Insurance TОР» — єдине відкрите джерело інформації на ринку страхування, яке базується на офіційній статистиці страхових компаній та щокварталу публікує рейтинги ризикових та лайфових страховиків України у розрізі регіонів та видів страхування.

Купити друкований номер журналу Insurance TOP з рейтингами:
e-mail: [email protected]
Моб/Viber: +38(096)326-73-63


Global Insurance & InsurTechs Rankings

Cистема соціального забезпечення Soziale Sicherheit та пенсійні виплати в Німеччині


Соціальне забезпечення в Німеччині є еталоном не тільки для країн СНД, але і для держав Євросоюзу. Головна мета побудованої в ФРН системи - захист і матеріальна підтримка осіб, які проживають в Німеччині і які потребують допомоги з боку держави в силу соціальних ризиків або інших складних обставин. Це забезпечує життєздатність німецького суспільства і характеризує Німеччину як державу загального добробуту (Sozialstaat).

Система соціального забезпечення в Німеччині регламентується Соціальним кодексом, що має назву Sozialgesetzbuch (SGB), що включає в себе 12 окремих томів. Відповідно до § 4 SGB I, кожен громадянин ФРН має доступ до соціального забезпечення, яке передбачає соціальне законодавство. В основу системи соцзабезпечення покладено принцип страхування. Це означає, що право на соціальну допомогу в Німеччині мають усі застраховані особи.

Відповідно до § 2 SGB IV, соціальне забезпечення гарантовано особам, які застраховані в системах обов'язкового і добровільного страхування. При цьому кожна галузь соціального забезпечення має свою систему обов'язкового страхування. Багатьом з них присвячені окремі томи Sozialgesetzbuch.

Всі зібрані кошти акумулюються в галузевих соціальних фондах. На даний момент експерти відзначають відсутність дефіциту в них, що забезпечується за рахунок економічного розвитку ФРН.

При цьому соціальні витрати держави продовжують неухильно зростати - в 2017 році тільки на соціальні виплати було витрачено 965 млрд євро, що на 36,5 млрд євро більше, ніж в 2016 році. При цьому частка держави в цій сумі становить 33,4%, роботодавців - 34,2%, а самих застрахованих осіб - 30,8%. Очікується, що до 2022 року обсяг соціальних витрат в Німеччині перевищить 1,1 трлн євро.

Збільшення витрат, яких вимагає соціальний захист, пов'язане зі старінням німецького населення (близько 35% всіх витрат йде на виплату пенсій), а також зі збільшенням кількості біженців. У коротко- і середньостроковій перспективі це, ймовірно, призведе до зниження розмірів соціальних допомог, так як вже сьогодні ці виплати складають в середньому 30% німецького ВВП.

Соціальне страхування в Німеччині є обов'язковим. Це дозволяє компенсувати солідарний підхід, зрівняти соціальні послуги для осіб з різним рівнем доходу, а також забезпечити необхідну допомогу тим, хто не здатний отримати її за допомогою участі в системах добровільного страхування через низькі або відсутні доходи.

.........................................

Види соціальних допомог

Система соціального забезпечення передбачає не тільки великі пільги в Німеччині і натуральну допомогу для осіб, які її потребують, а й значні матеріальні допомоги.

До найбільш поширених категорій виплат можна віднести:

соціальну допомогу (Grundsicherung im Alter und bei Erwerbsminderung) для покриття основних життєвих потреб непрацездатних осіб за станом здоров'я або віком (розмір залежить від віку і становить 240-416 євро);
допомога для біженців;
допомога на забезпечення житла (Wohngeld);
позики і стипендії для учнів та студентів (BAföG). Максимальний розмір - 735 євро;
допомоги на дітей і по материнству;
допомогу з безробіття (Arbeitslosengeld I, II), яке залежить від розміру доходів;
пенсійні та інші виплати.

Соціальні виплати в Німеччині призначаються при дотриманні декількох основних умов, зокрема:

в разі постійного проживання в Німеччині (тобто їх можуть отримувати в тому числі і іноземці, які мають постійне місце проживання);
за участю в системі страхування як застрахованої особи;
при відповідності певним умовам, встановленим нормативно-правовим актом, що регулює конкретні види допомоги;
у разі подання заяви про призначення допомоги у відповідальний державний орган.
Обставини, на яких ґрунтується запит соціальної допомоги, повинні бути доведені. Для моніторингу та перевірки цих фактів у країні працює 200 тис. соціальних працівників.

Особливості соціальної роботи в Німеччині полягають не тільки у виявленні проблемних сегментів і осіб, які потребують допомоги, але і визначенні обсягів цієї допомоги, причому не тільки в грошовому, а й у натуральному і іншому вираженні.

Що ж стосується розмірів виплат, то вони майже завжди визначаються об'єктивними обставинами або встановлюються у фіксованому розмірі. Розглянемо основні види допомог докладніше.

......................................

Виплати по безробіттю

Рівень безробіття в Німеччині залишається одним з найнижчих в Європі - в жовтні 2022 року він склав 4,9% або 3,4% за даними Євростату. Безробітні розглядаються в якості незахищених верств населення та як такі, що потребують матеріальної допомоги до тих пір, поки вони не знайшли собі місце на ринку праці. Залежно від участі в страховій системі допомоги по безробіттю в Німеччині бувають двох видів:

Arbeitslosengeld I. Це виплата, що отримується особами, які до постановки на облік як безробітні були офіційно працевлаштовані не менше 12 місяців і здійснювали сплату страхових внесків. Розмір належної їм виплати залежить від середньої зарплати за попередній рік і податкового класу, до якого відносять платника. Як правило, це 45-50% від заробітку. Термін виплат залежить від віку і може становити від 6 до 24 місяців.

Arbeitslosengeld II. Виплата, призначена для працездатних осіб, які до постановки на облік як безробітні не працювали або не мають достатнього стажу для призначення Arbeitslosengeld I. Вона являє собою компенсацію за прожитковий мінімум в розмірі 332-416 євро і виплачується без обмежень по термінах.

......................................

Грошова допомога біженцям

Біженці в Німеччині становлять 16% від загального числа іноземних громадян - всього їх близько 1,7 млн ​​осіб. Незважаючи на свою маргінальність біженці також розглядаються як особи, що потребують допомоги. Правовою основою для цього є закон Asylbewerberleistungsgesetz, яким визначено основні види підтримки, адресовані мігрантам з мусульманських та інших країн.

Крім виділення житла і надання натуральної допомоги, вони можуть розраховувати на такі види соціального забезпечення, як:

гроші на кишенькові витрати при проживанні в таборі (Bargeldbedarf, Taschengeld) - в залежності від віку та сімейного стану 79-135 євро;
допомогу для біженців, які проживають самостійно, для покриття основних потреб (Grundleistungen) - в залежності від віку та сімейного стану 214-354 євро.

Зазначені виплати призначаються не тільки тим, кому схвалено надання притулку, а й тим, хто тільки чекає прийняття рішення.

Крім надання матеріальної допомоги благодійні організації та органи влади сприяють працевлаштуванню біженців. У разі здійснення оплачуваної діяльності або ж відхилення заявки на притулок виплата допомоги припиняється.

......................................

Грошова допомога для підтримки сімей з дітьми

Німеччина забезпечує молоді сім'ї всілякими видами державної та страхової соціальної підтримки. Залежно від ситуації призначаються і матеріальні виплати, в тому числі:

основна допомога на дитину в Німеччині (Kindergeld) - в залежності від кількості дітей може становити 194-225 євро на кожного до досягнення повноліття;
дотації малозабезпеченим сім'ям з дітьми (Kinderzuschlag) - якщо їх сукупний дохід нижче прожиткового мінімуму, максимальний розмір допомоги становить 170-273 євро на кожну дитину;
матеріальна допомога для батьків-одинаків (Unterhaltsvorschuss), за умови, що другий з батьків не бере участі в вихованні - залежить від віку неповнолітнього і може складати 154-273 євро на кожну дитину;
декретна допомога в Німеччині (Mutterschaftsgeld) - призначається лікарняною касою, фінансується нею ж і роботодавцем солідарно, розмір виплат залежить від середнього заробітку мами;
батьківська допомога (Elterngeld) - виплачується від 12 до 24 місяців в залежності від обраної форми і залежить від розміру доходу батьків. Максимальний розмір - 1,8 тис. євро.

......................................

Грошова допомога на оплату житла

Вартість оренди житла в Німеччині досить висока - невелика квартирка площею 30-50 м2 в великому місті на кшталт Берліна чи Мюнхена обійдеться не дешевше 700-1,2 тис. євро на місяць. Але де б не проживали люди, якщо їх дохід не дозволяє їм забезпечити себе житлом, вони мають право на допомогу Wohngeld - доплату для оренди житла. Його можуть отримувати і студенти, і пенсіонери, і безробітні, які раніше працювали, і навіть бездомні в Німеччині, якщо вони уклали договір оренди і мають будь-який інший офіційний дохід.

Розмір допомоги, згідно § 4 Wohngeldgesetz, визначається виходячи з кількості мешканців, розміру орендної плати і загального доходу мешканців за формулою, визначеною § 19 Wohngeldgesetz:

1,15 x (M - (a + b x M + c x Y) x Y) євро,

де «М» - це розмір орендної плати, «Y» - щомісячний загальний дохід мешканців в євро, а «a», «b» і «c» визначається виходячи з кількості мешканців, які претендують на житлову допомогу відповідно до таблиці, затвердженої Додатком 1 до Wohngeldgesetz. Розрахунок і округлення показників «М» і «Y» здійснюються з урахуванням вимог Додатка 2. Для отримання детальної інформації та подачі заяви на виділення допомоги слід звернутися в місцеве житлове управління (Wohngeldbehörde).

......................................

Пенсійні виплати

Особливим видом соціального забезпечення можна вважати пенсії в Німеччині. На них, як уже було сказано вище, припадає понад 35% сукупного бюджету всіх соціальних виплат в країні. У Німеччині високий пенсійний вік - на пенсію виходять в 65-67 років. На сьогодні в країні проживає близько 18 млн пенсіонерів, більшість з яких отримує страхову пенсію в рамках системи обов'язкового пенсійного страхування.

Середньою вважається «стандартна німецька пенсія» (Standardrente), тобто 45% від середнього валового доходу трудящихся німців. У 2017 році її розмір становив 1,4 тис. євро для старих і 1,33 тис. євро для нових федеральних земель. Але на практиці на таку пенсію можуть розраховувати лише ті, хто має 45 років страхового стажу. А оскільки його мають далеко не всі, в реальності середній розмір німецької пенсії становить близько 1,1-1,2 тис. євро для чоловіків і від 600 до 900 євро для жінок.

Крім державної пенсії німці також можуть розраховувати на пенсійні виплати з приватних пенсійних фондів за рахунок власних багаторічних вкладів. Крім того, існує корпоративна пенсія, де виплати формуються за рахунок роботодавців, але отримувати її зможуть лише особливо цінні співробітники.